Becán, Chicanná a Xpujil

Becán, Chicanná a Xpujil

Všechna tři starobylá mayská města leží v blízkém sousedství, přičemž Becán byl zřejmě centrem: Chicanná je jen necelé 2 km od Becánu a Xpujil cca 7 km. Všechna 3 města spolu s dalšími v této oblasti nesou rysy architektonického stylu Rio Bec (pojmenovaného podle stejnojmenného města v této oblasti).

Becán

Je typickým představitelem stylu Rio Bec, který je stylem pozdně klasického období a je pro něj typická vertikální kompozice staveb,  „falešné“ chrámové věže, většinou dvě po stranách (zřejmě inspirovány monumentálními chrámy v Tikalu a Miradoru). Dále je typické pro tento stavební styl schodiště ve fasádě, které má dekorativní charakter a je většinou nefunkční a posléze má většina objektů zaoblené rohy. Chrámové věže jsou masivní plné stavby bez vnitřních svatyň. Většinou je horní i spodní fasáda zdobena obdobně jako v „puuckém“ stylu. Celé to má navodit honosnost a monumentálnost, ale dodnes není přesně znám důvod tohoto stylu. V této části jižního Yucatanu poblíž hranic s Guatemalou se nachází více než 45 různých nalezišť ve stylu Rio Bec.

Becán

 

V mayštině znamená Becán něco jako "příkop nebo kaňon formovaný vodou", zřejmě podle mohutného ochranného vodního příkopu.  Jsou zde i zbytky kamenné zdi v některých místech až 3 metry vysoké. Becán byl objeven poměrně pozdě až v roce 1934. Město bylo významnýn centrem oblasti v předklasickém období, v ranně klasickém svůj význam ztrácí, aby ho později znovunabyl na konci klasické období, například "budova IV" pochází z tohoto období. Město má tři náměstí neboli "plazas" a to východní ( zde nalezneme "estructury I, II, III, IV") , centrální ("estructura VIII, IX a X") a západní plazu (najdete zde zbytky hřiště na pelotu)." Estructura IV" leží na severním kraji centrální plazy a je to mohutný objekt se zbytky centrálního schodiště, zaoblenými rohy a zbytky místností na jejím vrcholu, viz horní foto.

"Estructura I" jejíž zbytky vidíte na další fotografii je typická ukázka stylu Rio Bec s centrálním schodištěm a dvěmi masivními  věžemi, které dosahovaly výšky 15 metrů a byly v nich objeveny otvory, které sloužily k astronomickým pozorováním. Jak vypadala stavba původně můžete porovnat na "rekonstrukci" pod fotografií

Mexiko-Becan

Chicanná

Jméno Chichanná v mayštině znamená "Dům hadích úst" evidentně podle stavby, kterou nazýváme "Estructura 2" a jejiž zdobená fasáda zobrazuje široce rozevřenou tlamu hadího božstva. Zbytky města byly objeveny archeologem, Jack D. Eatonom velmi pozdě, až v roce 1966. Chinanná je místem, kde můžeme obdivovat dva krásné stavební styly starých Mayů. Styl Rio Bec a styl Chenes. Rio Bec je stylem pozdně klasického období a je pro něj typická vertikální kompozice staveb,  „falešné“ chrámové věže, dekorativní schodiště a zaoblené rohy staveb (více o tomto stylu u města Becán). Na druhé straně zde můžete vidět ukázku stylu Chenes: bohatě zdobéná fasáda "Estructury II" nese prvky, které se odborně říká "integrální zoomorfie" a která představuje boha Itzamná s široce rozevřenými ústy. Itzamná patřil k základním božstvům mayského panteonu jako bůh stvořitel. Tento objekt patří vůbec k nekrásnějším stavbám v Chicanná.

Chicanna

Estuctura II

Mezi dalšízajímavé stavby ve městě patří "Estructura XX" dvoupodlažní stavba s 11 místnostmi dole a jednou nahoře, je situována hlavní fasádou na jih, odtud se dalo z místnosti sestoupit po schodišti, které se dole rozdvojovalo. Vrchní část fasády nese charakteristické prvky stylu Chenes, masky s motivy integrální zoomorfie, podobné jaké můžeme obdivovat na "Estructura 2". Na všech čtyřech rozích vrchní částí stavby jsou umístěny plastiky "posvátného monstra" střežícího tuto stavbu s pootevřenými ústy a dominantním nosem.

Mexiko-chicanna

Počátky osídlení se datují do období předklasického 300 př. n. l až 250 n. l. Největší slávy dosahuje Chicanná v pozdně klasickém období 500 - 700 n. l. a předpokládá se, že město bylo  závislé na sousedním větším Becánu, který dominoval celé oblasti jako regionální centrum. Chicanná tak zřejmě byla jakousi rezidenční a "elitářskou" zónou pro vládce Becánu.

Chicanná leží hned vedle Becánu, cca 100 km směram na západ po federální silnici č. 186 Chetumal – Escárcega

Xpujil

Z dnešního pohledu "menší" naleziště Xpujil je klasické město v Rio Bec stylu, zachováno zůstalo poměrně málo objektů. Nejzajímavější stavbou je bezesporu "Estructura I" majestátný objekt, který nejlépe vynikne na rekonstrukci (viz obrázek). Město bylo osídleno již v předklasickém období a svého vrcholu dosahuje, tak jako jiná města v této oblasti, v pozdně klasickém období mezi 500 - 750 n. l.

Xpujil

 

Nezávazná rezervace

Akční zájezd po Yucatánu a Chiapasu

12 denní zájezd: Okruh po Yucatánu a Chiapasu s pobytem v Karibiku v hotelu 4* all inclusiveod 1.294 $
termín: dle vlastního výběru od 2 osob výše

Přečtěte si 5 důvodů, proč jet do Mexika právě teď.

Připravíme pro Vás zájezd na míru.

Podzimní zájezdy

Velký okruh Mexikem 9. 10. – 24. 10. 2019
Šestnáctidenní poznávací zájezd vás nadchne pyramidami, vodopády, archeologickými nalezišti i krásou měst. Zahrnuje také 3denní pobyt u karibského moře. Cena 72 000 včetně letenky. Více ZDE

Yucatán a Chiapas 24. 11. – 4. 12. 2019
Čeká Vás návštěva džungle, pyramid i odpočinek u moře. A nádherné počasí v prosinci. Cena od 29 900 (+ letenka). Více ZDE

Mexiko-Guatemala-Belize-Mexiko 16. 11. – 29. 11. 2019
Výprava za mayskou kulturou v období svého vrcholu čítá chrámy, království Palenque, exotická zvířata i Blue hole pro fanoušky plavání a potápění. Cena od 42 900 (+ letenka). Více ZDE