Je považován za jedno z nejdůležitějších nalezišť a patřil k nejmocnějším mayským královstvím. Město bylo objeveno poměrně pozdě, až v roce 1931 a kromě jiného je významné nálezem 117 kamenných stél. Bohužel v době nálezu byly nápisy na vápencových blocích ve velmi špatné kvalitě a rovněž zbytky města byly již značně poničeny. Ačkoli obě dvě nejvýznamnější stavby ve městě „struktura 1“ a „struktura 2“, které dosahují výšky kolem 45 metrů, se datují do předklasického období, není zdokumentováno, že by Calakmul až do roku cca 500 n. l. fungoval jako skutečně významná dynastie. To přichází až s koncem klasického období. Díky své geografické poloze vytvářel Calakmul koalici s dalšími sousedními městy na jihu: El Mirador, Caracol a Uaxactún, jako protipól dominantnímu městu celé oblasti, Tikalu. Velká změna přichází v roce 562 n.l., kdy na trůn usedá král Yuknoom el Grande.
V mocenském boji poráží Calakmul svého největšího rivala v oblasti, město Tikal a stává se tak nejmocnějším královstvím a kontroluje celou oblast tzv. „tierras bajas“. Toto vítězství nad Tikalem mělo pro Calakmul tak velký politický význam, že ostatní sousedící městské státy v této oblasti se raději staly jeho vazalskými městy, než by riskovaly případnou válku a následovaly tak osud Tikalu. Calakmul se tak stal dnešními slovy „supervelmocí“ tohoto teritoria, což dokládá například to, že v městě Cancuén cca 250km jižně od Calakmulu se ve jménech místních králů po tři generace objevoval přídomek „vazalové Calakmulu“. Po smrti Yuknooma el Grande a s příchodem jeho syna na trůn (jmenoval se Yuknoom Yich´aak K´ak´) však Calakmul ztrácí své dominantní postavení neboť nový král je v bitvě roku 695 n.l. poražen Tikalem a zajat.
Calakmul leží zcela na jihu Yucatanu, blízko hranice Mexico - Guatemala, cca 50 km jižně od federální silnice č. 186 Chetumal – Escárcega a je zajímavý i tím, že je zde biosférická rezervace, kde hnízdí významné druhy ptactva.