Nejznámější a nejslavnější mayské naleziště patřící též mezi "7 novodobých divů světa" leží v centrální části severního Yucatanu asi dvě a půl hodiny jízdy z Cancúnu. Jeho historie je dlouhá a bohatá a rovněž vyjimečná. Je to zřejmě jediné měto, kde můžeme obdivovat jak klasicky mayský stavební styl tak rovněž tzv. Maysko-toltécký, který přišel do města spolu s invazí národů z centrálního Mexika. Chichén Itzá znamená v překladu "na okraji studny Itzů" a zřetelně tak odkazuje na vliv skupin, které do této oblasti přesídlily z jižních oblastí mexického zálivu, zejména chontalských Mayů a které zdroje označují rodovými jmény jako Itzá a Xiu. Pod jejich vlivem dosáhlo město svého vrcholu politické a vojenské moci v 10.až 12.století
Castillo neboli Pyramida Kukulkána
Toto město, které patří mezi nejdůležitější města mayské historie se rozkládá na ploše více než 15 km2 a můžeme je snadno rozdělit do dvou skupin: Severní a centrální . Centrální skupinu nazýváme tzv."stará" Chichén a severní říkáme "nová" Chichén. Původní, stará Chichén, která byla vystavěna v klasickém mayském stavebním stylu se zřetelnými prvky stylu "puuc" rozkvétala v době zhruba 500 - 800 n.l. a byla významným mocensko náboženským centrem celé oblasti. V této části města můžeme nalézt krásné a zajímavé stavby: "Dům jeptišek" , Chichanchob neboli "Červený dům" dále "Jelení dům " vůbec nejkrásnější stavbou je zřejmě tzv. "Kostel" malá, ale krásně zdobená stavba s množstvím motivů klasického období, zejména masek boha deště Chaka a geometrickymi obrazci typickými pro styl "puuc". V této části města jěště můžeme spatřit ještě "Akab Dzib" dále "Ossuary" nebo též Hrobka vysokého kněze (podobá se zmenšené kopii Kukulkánovi pyramidy) a jedna z nejzajímavějších staveb tzv. "Caracol" též zvaná Observatoř (byť patří časově spíše do Maysko-toltéckého období). Mapa Chichén Itzá zde. Tato ojedinělá stavba je vyjimečná svým kruhovým půdorysem a sloužila k pozorování Slunce, Měsíce, Venuše a dalších planet, má šněkovité schodiště (odtud název caracol) a každá místnost po jejím obvodu měla okno umístěné tak, aby bylo možno pozorovat tu kterou konkrétní planetu, např. Venuši (která byla pro Maye nesmírně důležitou) jak při jejím východu jako jitřenku tak z jiného okna jako večernici při jejím západu.
výlet do Chichén Itzá s českým průvodcem si rezervujte zde
Caracol neboli observatoř
Postupem času se začal objevovat vliv národa Itzů a posléze i silný vliv toltécké kultury, která přinesla změnu nejenom stavebního stylu, ale i náboženství a zejména silně militarizovala celou oblast. Typickými rysy této společnosti bylo založení vojenských řádů orlů a jaguárů a provádění obřadů s lidskými obětmi, které byly oproti původním rituálům z klasického období značně brutální a hlavně velmi rozšířené. Tato kultura se presentovala kromě jiného zobrazováním boha Kukulkána. Tento bůh zvaný "opeřený had" má svůj původ v centrálním Mexiku v Teotihuacánu již v 2.až 5.století n.l. (zde v nářečí nahuatl pod názvem Quetzalcoatl). Dále militantními motivy válečníků na sloupech a zdech chrámů, zobrazování orlů a jaguárů požírající lidská srdce, motivy smrti (lebky) a celkově strohým stavebním stylem oproti zdobnému stylu "puuc" v části staré Chichén. Tato změna se odehrávala v letech 900-1000 n.l. přičemž kolem 10.až 12.století byla Chichén Itzá na vrcholu své vojenské a politické moci.
Chrám válečníků styl maysko-toltécký
V nové Maysko-toltécké části uvidíte ty nejznámější stavby. Je to především El Castillo neboli Pyramida Kukulkána, dále Chrám válečníků spolu se Skupinou tisíce sloupů, hřiště na míčovou hru pelota (největší v Mesoamerice s rozměry 138 x 40m a s výškou zdí 8 metrů !!) Plošinu orlů a jaguárů, Tzompantli neboli Zeď lebek, Plošinu Venuše, Posvátnou cenote a Tržiště. Téměř každý návštěvník chce spatřit slavnou pyramidu Kukulkána. Je to impozantní a krásná stavba umístěná v centrální části "severní" skupiny. Půdorys ve tvaru čtverce je situován ve směru světových stran a pyramida má devět stupňů, což odkazuje na myskou mytologii, kde podsvětí mělo devět částí. Stavba je vysoká 30m (24m pyramida a 6 metrů chrám na jejím vrcholu). Má čtyři schodiště, každé o 91 schodech plus jeden schod na vrcholu k chrámu dává dohromady 365 tedy počet dní v roce. Počet plastických obdélníků na ploše po stranách každého schodiště je dvakrát 26 čili 52, což je počet let synchronizace posvátného (Tzolkin) a slunečního (Haab) kalednáře. Toto období bylo pro Maye velmi důležité z hlediska cykličnosti událostí a představovalo něco jako jejich století. Každých 52 let se konaly "ohňové slavnosti", kdy se Mayové loučili se se vším starým, vítali nově zrozené Slunce a stavěli nové stavby, většinou na místě těch původních. Zřejmě proto můžeme v Chichén Itzá nalézt uvnitř velké pyramidy jednu menší, která skrývala červený jaguáří trůn a sochu Chac mola - obětní oltář. Při jarní a podzimní rovnodennosti můžete obdivovat (pokud není zataženo) mystický zážitek, kdy paprsky zapadajícího slunce přez severozápaní stupńovitou hranu pyramidy vytváří na hraně severního schodiště (které je zakončeno kamennou hadí hlavou) efekt plazícího se hada. Jakoby sestupoval či se plazil dolů. Dnes se bohužel na pyramidu už nemůže vystoupat po schodišti až na vrchol. V ceně vstupenky je rovněž možnost shlédnout večerní představení "hra světel a hudby" je to impozantní podívaná , která začíná kolem 18:30 a trvá cca hodinu. Pokud nevládnete španělštinou kupte si sluchátka s angličtinou či jiným vám blízkým jazykem
Iglesia neboli kostel nádherná ukázka architektonického stylu Puuc ve "staré Chichén"
V Chichén Itzá můžeme nalézt ještě jednu část nebo uskupení budov, ktéré se však běžně nenavštěvují. Nachází se v jížní části a říká se jí v angličtině "Of the Date" a patří sem např.: The Phallic Temple, The Temple of First Series, Temple of Atlantes, The Temple of Three Lintels a několik dalších. Většina těchto staveb je řazena do období kolem roku 850-890 n.l.
Chichén Itzá ztratila svůj vliv vedoucího města koncem 12. století po prohrané válce se sousedním městem Mayapán a posléze byla opuštěna. V době příchodu Španělů na Yucatán byla dávno zarostlá a ztracená v džungli, něž ji v polovině 19.století objevili známí cestovatelé F.Catherwood a J.Stephens.
Doporučení:Pokud máte možnost, zastavte se po prohlídce pyramid v nedalekém hotelu "Ik-Kil" (pět min. jízdy autem směrem na Valladolid), kde se nachází stejnojmenná cenote a kde se můžete nadherně osvěžit v křištálově čisté vodě a zárověn dobře pojíst v místní restauraci. Cenote "Ik-Kil" je názorná ukázka, jak vypadá a co představuje cenote (více o cenotes v sekci"co dělat/cenote"). Do Chichén Itzá se můžete vypravit z Cancunu po placené dálnici nebo z Playa del Carmen směr Tulum-Cobá-Valladolid-Chichén Itzá, cesta trvá skoro stejně dlouho jako z Cancunu tedy 2,5 hodiny.