Palenque

Palenque patří nepochybně mezi největší a nejkrásnější města mayského světa. V době své největší slávy, během pozdně klasického období, to bylo centrum politické, vojenské a náboženské moci v širokém okolí a sahalo až do jižních oblastí řeky Usumacinty, která dnes tvoří přírodní hranicí mezi mexickým Chiapasem a Guatemalou. Místo má zvláštní a vyjimečnou atmosféru neboť je situováno na úpatí horského masivu a je obklopeno bujnou vegetací tropické džungle.

Palác a observatoř

Palenque je vyjimečné tím, že zde byla objevena neporušená hrobka krále Pakala. Tento zcela ojedinělý nález je srovnáván co do významu s nálezem Tutanchamonovi hrobky v Egyptě. Tento nejslavnější mayský panovník, celým jménem K´inich Janaab Pakal ("Velký sluneční štít"), nastopil na trůn jako dvanáctiletý a vládl neuvěřitelných 68 let od roku 615 n.l. až do roku 683. Během jeho vlády město zažívalo největší rozkvět a Pakal dokončil Královský palác, impozantní stavbu v samém srdci města. Zde sídlila vláda, konaly se náboženské obřady, ale bydlel v něm i panovník. Basreliéfy vydávají svědectví o klíčových událostech v dějinách města a králově životě od korunovace, přes zajetí významných šlechticů ve válce, až po politické vztahy se sousedními městy. Jelikož Palenque nebylo jediným městem v této oblasti docházelo poměrně často ke konfliktům se sousedními městy jako Piedras Negras, Calakmul, Toniná či Yaxchilán, k uzavírání politických aliancí, nezřídkakdy pomocí sňatků královských potomků. Ke konci své vlády se Pakal začal připravovat na posmrtný život a začal budovat nejslavnější pohřební monument mayského světa: Chrám nápisů (Templo de las Inscripciones) viz spodní obrázek.

Tato famozní stavba byla postavena přímo na úpatí kopce a má devět stupňovitých částí (9 částí mayského podsvětí - viz kosmologie) a na vrcholu je chrám s pěti vchody tvořící jednu velkou místnost. Zde jsou na zdech impozantní štukové reliéfy zobrazující výjevy nejenom z Pakalova života, ale i uvedení jeho syna a nástupce K´an Balama (had jaguár) na trůn. Glyfy zobrazují události města jěště před Pakalovou vládou a jeho vývoj až po rok 4772 n.l. Podařilo se zde rozluštit zajímavý nápis v hieroglyfickém písmu: "Velké slunce had jaguár, svatý vládce Palenque, pečoval o Dům devíti obrazů, posvátné jméno hrobky Velkého slunečního štítu, svatého vládce Palenque". Chrám byl dokončen až po Pakalově smrti. Tělo bylo uloženo v mohutném sargofágu jehož desku, vážící pět tun, zdobí slavný reliéf zachycující Pakala v okamžiku smrti a znovuzrození. Tento motiv, vyvedený na kůži, si můžete koupit od mayským umělců přímo vedle pyramidy. Uvnitř se pak našla řada šperků z jadeitu a posmrtná maska Pakala. Po smrti svého otce Pakala nechal K´an Balam vybudovat další krásné stavby zejména "skupinu kříže" kam patří: "Chrám kříže" největší stavbu z této skupiny, dále "Chrám listového kříže" a oproti němu, tak, aby na něj dopadaly paprsky vycházejícího slunce pak "Chrám slunce". Další zajímavé stavby mapa Palenque zde můžete nalézt hned při příchodu po vaší pravé ruce: "Chrám lebky" podle kamenné lebky na jeho fasádě a "Hrobka červené královny", která je přístupná úzkou chodbičkou do vedoucí nitra pyramidy. Další stavby, které můžete v Palenque vidět jsou: "Chrám počtu" známý tím, že v něm bydlel FrederickWaldeck, který se podílel na archeologických průzkumech, dále hřiště na pelotu, "Struktura X" a "Severní klášter", objekt sestávající se z pěti malých chrámů na jeho vrcholu, akvadukt, kterým Mayové přiváděli do města vodu z hor. "Dům lva" je pozoruhodná stavba nacházející se za "Chrámem nápisů" v kopci na břehu potoka Otolum, která byla objevena až v 19.století.

Doporučení: Palenque leží ve státé Chiapas asi 650 km jihozápadně od Riviera Maya a jeho návštěva tak vyžaduje alespoň 3 dny. Je ideální spojit cestu do Palenque s návštěvou Aqua Azul, proslulých vodopádů, případně kouzelného městečka San Cristobal de Las Casa. Ale to už počítejte dní alespoň pět. Určitě navštivte museum, kde je spousta zajímavých artefaktů, plastik, modelů města, ale hlavně je zde kopie Pacalova sargofágu v životní velikosti s popisem všech vyobrazení, jeho posmrtné masky a máte možnost shlédnout krátké videopředstavení jak byla hrobka objevena a mnoho zajímavých informací o Pakalovi, Palenque i samotných Mayích.

Pro ty, kteří si chtějí opravdu vychutnat mystické prostředí mayských pyramid: Přijeďte ještě před otevřením naleziště, budete pak odměněni prostředím probouzející se přírody a nikým nerušeni (tedy téměř) můžete nasávat atmosféru, která dýchá z těchto staveb a okolního přírody. Je to mystický zážitek pozorovat pyramidy situované na pokraji džungle vystupující z ranního oparu, jímž si proráží cestu vycházející slunce a to vše za řevu opic, které se s rostoucím počtem turistů stahují hlouběji do džungle. Uvidíte opice, tukany a jiné velké ptáky, a když budete chtít zažít trochu adrenalinu najměte si místního indiánského průvodce u vchodu do areálu a absolvujte cestu po „ztracených pyramidách“ v džungli, kam se normální turista sám neodváží – těch 40 dolarů za 2 hodiny stojí fakt za to!!

Nezávazná rezervace

Akční zájezd po Yucatánu a Chiapasu

12 denní zájezd: Okruh po Yucatánu a Chiapasu s pobytem v Karibiku v hotelu 4* all inclusiveod 1.294 $
termín: dle vlastního výběru od 2 osob výše

Přečtěte si 5 důvodů, proč jet do Mexika právě teď.

Připravíme pro Vás zájezd na míru.

Podzimní zájezdy

Velký okruh Mexikem 9. 10. – 24. 10. 2019
Šestnáctidenní poznávací zájezd vás nadchne pyramidami, vodopády, archeologickými nalezišti i krásou měst. Zahrnuje také 3denní pobyt u karibského moře. Cena 72 000 včetně letenky. Více ZDE

Yucatán a Chiapas 24. 11. – 4. 12. 2019
Čeká Vás návštěva džungle, pyramid i odpočinek u moře. A nádherné počasí v prosinci. Cena od 29 900 (+ letenka). Více ZDE

Mexiko-Guatemala-Belize-Mexiko 16. 11. – 29. 11. 2019
Výprava za mayskou kulturou v období svého vrcholu čítá chrámy, království Palenque, exotická zvířata i Blue hole pro fanoušky plavání a potápění. Cena od 42 900 (+ letenka). Více ZDE