La Reserva de la Biosfera Maya (zkráceně RBM) byla založena v roce 1990 a nachází se v Guatemale, na hranicích s Mexikem a Belize. Je na seznamu kulturního dědictví UNESCO pro svoji výjimečnost z hlediska mayské kultury, neboť se zde nachází 180 mayských nalezišť. Zároveň je nesmírně důležitá z hlediska zachování biodiversity v Centrální Americe. Její rozloha je 2,1 mil ha a je to nejrozsáhlejší oblast deštného pralesa severně od Amazonie (a pro zajímavost má větší rozlohu než Yellowstonský park v USA)
Galerie
Vyskytuje se zde mnoho druhů původní fauny: jaguáři, oceloti, pumy, tapíři, jeleni, pavoučí opice, vřešťani. Dále je tu mnoho druhů ptactva, vynikají papoušci, tukani, orli a jestřábi.
Bohatá plazí říše čítá 327 druhů plazů, naleznete zde 220 různých druhů vodních živočichů a 3000 druhů rostlin. Teplota v této oblasti se pohybuje mezi 26 – 35 stupni Celsia a srážky se pohybují mezi 1200 – 2000 mm ročně.
S naší CK můžete tuto oblast navštívit s českým průvodcem v rámci okruhu: Mexiko – Guatemala – Belize. Organizujeme jej několikrát během sezony a navštěvujeme zajímavá místa v této oblasti:
- Lacanha: je indiánskou osadou, která leží na hranicích RBM a tvoří ji mayské rodinné klany rozprostřené volně v džungli. Žijí v dokonalé symbióze s přírodou, znají, jak využít všech jejích darů pro léčebné účinky, hospodaří na půdě bez použití umělých hnojiv jen několik let a poté nechají půdu odpočívat. Přestože nemají téměř žádný majetek a bydlí v jednoduchých příbytcích máte ne neprávem pocit, že jsou mnohem šťastnější a spokojenější než my, ve “vyspělé” západní a na materialismu založené civilizaci. Po výletu do džungle s indiánským průvodcem a celém dni a noci strávené mezi indiány budete moci i vy sami na sobě pocítit trochu změny ve vnímání toho, čím jsme obklopeni…
- Bonampak: je malé, ale kouzelné mayské království proslulé zachovalými nástěnnými malbami, obřími zachovalými stélami a minimem návštěvníků
- Yaxchilán: mayské království skryté hluboko v džungli, přístupné jen vodní cestou po řece Usumacinta. Přivezeme vás sem velmi brzy ráno, takže zažijete neopakovatelnou a mystickou atmosféru tohoto království a uvidíte (a hlavně uslyšíte) opice z rodu vřešťanů a po cestě krokodýli na březích řeky...
- Tikal: pravděpodobně nejslavnější a nejznámější mayské království, které v dobé své největší slávy mělo kolem 120 - 150 obyvatel. Spolu s Caracolem v dnešní Belize a Calakmulem v jižním Mexiku tvořila tato království tři tzv. “supervelmoci”. Caracol a Calakmul měly spolu uzavřenou alianci právě proti Tikalu, s kterým vedly války prakticky po celou dobu své existence. V Tikalu jsou nejvyšší mayské chrámy na některé z nich můžete vystoupat: Chrám dvouhlavého hada (Templo IV.) se 70 metry , Chrám masek (Templo II.) s 38 metry a Gran Jaguar (Templo I.) se 42 metry (už se nedá vystoupat) jsou asi nejznámější. Nově se dá vylézt po dřevěných schodech na 30ti metrovou astronomickou observatoř v časti „Mundo perdido“.
- Yaxha: poměrně málo navštěvované archeologické naleziště – dech beroucí západ slunce pozorovaný z vrcholu nejvyššího chrámu „Templo de los Manos Rojas“ do jezera, které obklopuje toto království..
- Další archeologická naleziště, která se zde nacházejí jsou např.: Uaxactún, Mirador, Ceibal, Aquateca, Piedras Negras, El Tigre a další
Kontaktujte nás, máte-li zájem navštívit tato zajímavá a unikátní místa…