Mayská civilizace je v poslední době v centru zájmu světových medií zejména pro nedávné neuvěřitelné objevy pomocí ultramoderní technologie LiDAR – o které jsme psali zde
Další nesmírně zajímavou i tajuplnou kapitolou mayské historie je „Hadí království“. Teprve nedávno se začaly objevovat informace o dynastii Kaan a tzv. „Hadím království“. Podrobným zkoumáním mayských glyfů se archeologům podařilo identifikovat „hadí“ glyf – emblém, kterým se vyznačovala vládnoucí dynastie králů o kterých máme právo předpokládat, že se jednalo o nejmocnější vládnoucí dynastii celé mayské říše.
Vědci postupně skládají jednotlivé poznatky o této tajuplné dynastii. Neví se zatím zcela přesně odkud vzešli zakladatelé této dynastie, předpokládá se, že to mohlo být ve starodávném El Miradoru. Významné objevy byly učiněny také v Dzibanché (dnes na území jižního Mexika u hranic s Guatemalou) emblémový glyf s hadí hlavou (maysky: „Kaan“) byl nalezen právě zde. Dokonce se předpokládá, že pozůstatky této dynastie zde fungovaly i v poklasickém období. Nicméně za „hlavní“ království této dynastie v klasickém období je považován právě Calakmul, o kterém budeme dále hovořit.
Kdo jsou hadí králové?
Hadí králové byli mistry v diplomacii a intrikách, dokázali na svoji stranu získat řadu menších království v regionu a díky této síti vazalských měst získávali postupně velkou moc v celé rozsáhlé oblasti.Aliance uzavírali buď mírovou cestou, a to sňatky svých „hadích“ princezen s králi v malých městech nebo diplomatickým vyjednáváním a když to nepomáhalo tak nakonec vojenskou silou, dobitím neposlušného království a dosazením „loutkového“ vladaře, který se stal vazalem Calakmulu. Tímto způsobem se snažili Hadí králové narušit hegemonii Tikalu, který celé oblasti na počátku klasického období dominoval. Takto si „Hadí králové“ podmanili města jako Naranjo, Dos Pilas, Holmul, El Perú a dokonce do sféry svého vlivu dostali i Caracol – velmi významné mayské království (leží v Belize poblíž hranic s Guatemalou) což se ukázalo jako rozhodující pro drtivou porážku Tikalu v roce 562 n.l. a jeho následné ovládnutí Calakmulem na příštích téměř 130 let. VojskaC alakmulu také dvakrát vydrancovala vzdálené království v Palenque (599 a 611 n.l.). V roce 695 n.l. utrpěl Calakmul první větší porážku od Tikalu, ale ještě byl schopen částečně kontrolovat svá vazalská města. Nicméně dominance Hadího království končí v roce 736 n.l. jeho drtivou porážkou od Tikalu a poražený „hadí král“ byl obětován právě v Tikalu.
Jaké byly důvody nesmiřitelného nepřátelství obou měst? Jistě především ekonomické. Tikal měl prospěch z obchodní trasy na jihu Yucatanského poloostrova a Calakmul hodlal tuto situaci změnit. Dále se Tikal i Calakmul snažily ovládnout největší obchodní říční trasu Mayů, řeku Usumacintu a její přítoky. Po ní Mayové odpradávna přiváželi z Vysočiny obsidián, jadeit, hematit a další minerály. Výměnou obyvatelé nížin exportovali na Vysočinu sůl, med, péra z tropických ptáků ap. Tikal a Calakmul pronikaly na jihozápad ve snaze tuto dopravní tepnu ovládnout.
Nesmíme opomenout ani ideologický faktor. Tikal byl ovládnut koncem 4. století Teotihuacanem, zatímco Calakmul se pyšnil dědictvím po antickém El Miradoru a nejspíš pohlížel na vládce Tikalu jako na cizince a vetřelce. Nepřátelství vypuklo zřejmě krátce po pravděpodobném ovládnutí Tikalu Teotihuacanemtedy koncem 4. století a zachvátilo prakticky celý mayský svět, včetně vzdáleného severního Yucatanu.
Zdroje:
National Geographic
Vesmír: Boj o nadvládu a vzestup a pád v mayském klasickém světě (S.Chládek)
Pokud vás zajímá historie tajuplných Mayů pojeďte s námi navštívit chrámy a paláce skryté v hluboké džungli reservace BiosferaMaya. Vydejte se s námi po stopách králů z Tikalu i jejich nesmiřitelných rivalů – „Hadích“ králů z Calakmulu. Kromě obou nejmocnějších království navštívíme ještě Palenque, které hrálo také významnou roli v mocenském boji obou rivalů a naleziště Xumantunich v Belize. Na své si přijdou i milovníci přírody, neboť v džungli je možné spatřit dva druhy opice (pavoučí opice a vřešťan), nosály, krokodýli, tukany i papoušky. Na závěr odpočinek na bělostných karibských plážích RivieraMaya. Více info zde